Image by Carl Söderberg
brown%20wooden%20rocking%20chair%20near%
1_edited.png

עקרונותיו המרכזיים של הארגון:

  • יצירה והעצמה של תחושת הקהילתיות, ההשתייכות והחברות בין המטפלים;

  • העצמה אישית למטפלי הקהילה;

  • העלאת הרמה המקצועית של חברי הקהילה;

  • כבוד הדדי, ליברליות ופלורליזם.

על מנת להקים את אסת"י כארגון נערכו בחירות לטובת הקמת דירקטוריון (ועד מנהל) שינסה ליישם את המטרות והעקרונות המרכזיים הלכה למעשה. הבחירות נערכו בנובמבר 2019, וייערכו שוב מדי שנתיים. בבחירות מצביעים ומעמידים את עצמם לבחירה מטפלי סכמה מוסמכים בלבד.

חברות הדירקטוריון הנבחר – יו"ר עטרה ברק שרם, גזברית דיאנה גלזר, גב' גלית גורן גלעד, גב' יעל ויינבך והגב' הגרה פלדמן, כולן מדריכות מוסמכות בסכמה תרפיה מטעם ארגון הסכמה העולמי ISST. בנוסף, לאסת"י יש ועדת ביקורת שחברים בה ד"ר רות פסל, גב' יעל אליעזר ומר עומר אנדר. כולם עושים עבודתם בהתנדבות.

1.png

אסת"י – ארגון סכמה תרפיה ישראל, הוקם בשנת 2019 מתוך שאיפה לייצר בית למטפלי הסכמה תרפיה בישראל.

לטובת הקמתה של אסת"י ישב צוות הקמה במשך שנה שלמה - חשב, התחבט, הדיין, שאל שאלות ובסופו של תהליך כתב תקנון בו הגדיר מטרות ואופני פעולה. לקריאת התקנון המלא – לחץ כאן.

מטרות אסת"י:

1.להוות בית לקהילת מטפלי הסכמה תרפיה בישראל.

2.לפעול לטובת הפצת הסכמה תרפיה בקרב קהילות מטפלים שונות, לרכז את הידע ולהפיץ אותו.

3.לאפשר מרחב של פיתוח המודל הקליני והתיאורטי, לאפשר חקירה פלורליסטית ומפגש עם שדות טיפוליים נוספים ומחקר אקדמי, תוך שמירה על הסכמה תרפיה כעמוד השדרה המרכזי שלו.

4.ליצור דיאלוג תוך שיתוף בעזרת קבוצות עניין שונות.

המלצה
למשפט
חזון

 

על השיטה

סכמה תרפיה היא גישה טיפולית שהחלה להתפתח בשנות השמונים בארה"ב, ותופסת תאוצה רבה בארץ ובעולם מאז שנות האלפיים. סכמה תרפיה מציעה מודל אינטגרטיבי לטיפול נפשי: היא צמחה מתוך מהטיפול הקוגניטיבי של אהרון בק, אימצה הנחות יסוד מתיאוריית התפתחותיות ופסיכודינמיות (ובהן תיאוריית ההתקשרות, יחסי אובייקט, פסיכולוגית העצמי ופסיכואנליזה התייחסותית), ועושה שימוש רב בטכניקות חוויתיות אותן היא חולקת עם גישות טיפול מבוססות חוויה (כמו גשטאלט ו-EFT). מתחילתה, כיוון מייסד הגישה (ד"ר ג'פרי יאנג) לפתח אותה כטיפול עבור מי שנחשבו עד אז בלתי ניתנים/ניתנות לטיפול – מטופלות ומטופלים עם הפרעת אישיות גבולית. עם הזמן ועם התקדמות המחקר, התגלה כי גישה זו עוזרת לטיפול הן באנשים הסובלים מהפרעות אישיות קשות אחרות (אפילו הפרעה אנטי-סוציאלית), והן באנשים שאינם מוגדרים כסובלים מהפרעת אישיות – ובעצם, בכולנו.

סכמה תרפיה מניחה, כי אצל כל אחד מאתנו קיימים חלקים שונים באישיות, אשר חלקם מקדמים יותר התנהלות בונה ואדפטיבית בעולם, וחלקם נוצרו בעבר כתוצאה מטראומות ויחסים לא בריאים עם אחרים, וכיום עוצרים אותנו, מקלקלים לנו ומגבילים אותנו. בסכמה תרפיה אנחנו לומדים להחליש חלקים אלו (הכוללים למשל קולות של ביקורת עצמית נוקשה, קולות מייצרי חרדה וחלקים המעודדים דפוסי התנהגות מזיקים), ולהחליפם בחלקים בריאים יותר, אשר לפחות ניצנים שלהם קיימים בתוכנו תמיד. 

 

צוותים

עלמנת להוציא מהכח אל הפועל את הפעילויות המרכזיות של אסת"י (כנס סכמה תרפיה שנתי – לעשות לינק ומפגשי סכמה בסלון – לעשות לינק) הוקמו צוותי פעולה.

צוות סכמה בסלון אמון על כל מפגשי הסכמה בסלון וסכמה בסלון הדיגיטלי. בראשו עומדת גב' גלית גורן גלעד, וחברותיו הן, ד"ר סטלה וייסליב, גב' דפנה אשהיים, גב' מיטל לוי מטלון וגב' ענת אידלמן.

  • צוות כנס סכמה תרפיה אמון על הכנס השנתי (שלא התקיים בשנת קורונה). בראשו עומדות גב' עטרה ברק שרם, גב' גלית גורן גלעד וגב' הגרה פלדמן, וחברותיו הן גב' מיטל לוי מטלון, גב' מאיה פרבר וגב' נעה פרלמן.

  • צוות אתר אסת"י, אמון על הקמת האתר ותפעולו. חברים בו גב' דיאנה גלזר, גב' יעל וינבך ומר עומר אנדר.

כולם עושים עבודתם בהתנדבות.

במידה וחבר בקהילה יחשוב על רעיון ורצון ליזום צוות נוסף למשימה מסוימת אשר הולם את מטרות החברה ועקרונות אסת"י, עליו לפנות עם הצעתו לדירקטוריון. בהתאם להחלטת הדירקטוריון, ניתן יהיה להקים את הצוות ולהוציא לפועל את המיזם.

הצוות

 

המייסדים